lampa stroboskopowa schemat
|
kaniagostyn *UKS Kania Gostyń
Samochodowy stroboskop policyjny Led (168szt/kanał) na Avr.. Ten układ nastawiony jest na 168 diod na jedną lampę, ale jak zamontuje po 50 diod na lampę, to muszę coś zmienić w układzie? czy może być ten co w pierwszym poście?
schemat tego stroboskopu się zmienił? poprosiłbym o wstawienie nowego schematu. Z góry dziękuję, ale jestem początkującym elektronikiem Stroboskop samochodowy 12V. uszkodzony został element transformatora wysokonapięciowego w stroboskopie samochodowym do ustawiania zapłonu, było to dosyć dziwne... myślałem raczej o półprzewodnikach lub samej lampie stroboskopowej. Jednak uzwojenie tego transformatora firmy chyba Zatra posiadało przejście. Transformator ten dokonuje chwilowego przekształcenia niskiego napięcia do poziomu 2kV.
Lampa stroboskopowa została sprawdzona wykorzystując zwykły stroboskop dyskotekowy.
Pomijając wszystko układ tego stroboskopu jest bardzo prosty, ciekawym efektem byłoby wykorzystanie go w lampach przednich samochodu coś w rodzaju ala Strażnik Teksasu
jeżeli ktoś ma schemat, proszę o umieszczenie go tutaj! Pomoc . Stroboskop czy to czasem nie wybuchnie ?. Witam . Mam mały problem ponieważ są to moje początki z takimi typu zabawami . Chciałbym zrobić własny stroboskop Ale nie mam pewności co do niektórych spraw .
Zacznijmy od początku znalazłem schemat notabene z tej strony . Ale z tego co zauważyłem mój halogen wygląda trochę inaczej i chciałbym się dowiedzieć czy podłączając go nie wynikną jakieś problemy . Jest to Lampa firmy Born 230V 50Hz 500W IP44 Tyle się dowiedziałem z puchy Proszę o pomoc . jak otrzymać dwa impulsy z jednego ze stopki aparatu foto?. Witam wszystkich.
Witam, szukam schematu czegoś w tym stylu (http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1425501.html).
Chodzi o podwojenie sygnału podawanego na lampę błyskową (to nie to samo co funkcja stroboskop w lampie). Chciałbym podłączyć lampę stroboskopową, która wyzwalana jest ze stopki. Z tego co wiem mogę ją wyzwolić poprzez zwarcie jej zestyków - może to będzie przydatne w ewentualnych odpowiedziach :) . Mam jeden sygnał z aparatu foto (ze stopki, nie znam parametrów), a potrzebuję dwa takie same (lub zbliżone) w określonym odstępie czasu (załóżmy, że ok 100mikrosekund, może być regulowany...). Czy to jest możliwe do zrobienia. Czas trwania sygnału nieznany (to chyba coś ok. 10 mikrosekund), czas błysku stroboskopu poniżej 10 mikrosekund. Jeśli to możliwe to proszę o przesłanie schematów - Dziękuję.
Z góry dziękuje za propozycje. Prośba o schemat pod lampe-palnik EN-10 (stroboskop). Witam. Czy ktoś posiada schemat pod lampe stroboskopową en10 firmy ferranti? Wpadł mi w ręce karton tych palników i chciałbym je wykorzystać do budowy stroboskopów. Jest jeden schemat w nocie lampy, ale jest troche przestarzaly...mozna zaadoptowac jakis inny schemat stroboskopu aby wykorzystc te palniki? z góry dzieki za odpowiedzi... Jak czytać schematy elektroniczne?. Widzę Mario, że jesteś twardy zawodnik, jak nie możesz odczytać schematu błyskadełka to stwierdzasz, że łatwiej ci będzie zrobić reaktor atomowy )
Proponuję jednak zacząć od podanych podstaw i wprawy nabierać na układach niskonapięciowych, które nie zrobią z nikogo (z tobą włącznie) kaleki albo nieboszczyka lub nie spowodują pożaru domu.
Na diodach LED (np. białych) też można zrobić niezły stroboskop, do tego bezpieczniejszy i nie wymagający stosowania specjalnych kondensatorów do układów lamp błyskowych. Stroboskop z lapmy błyskowej aparat Zenit. Witam
Chciałbym zrobić stroboskop z lampy błyskowej od aparatu Zenit. Lampa zasilana jest 230V.
Dobrze by było gdyby flash strzelał w rytm basu, lecz jeśli to bardzo skomplikowane, zwykły stroboskop na początek wystarczy.
Prosiłbym o jakiś konkretny schemat, ponieważ na forum istnieje wiele tego typu postów, ale konkretnie mojego problemu nie znalazłem. Potrzebny schemat Lampy błyskowej z podwójnym błyskiem.. Witam
To najbardziej skomplikowany schemat stroboskopu jaki widziałem:)
Poza tym działa na 230V a mi raczej chodzi o zasilanie bateriami.
Czytałem na i znalazłem lampe błyskową fimy Metz która jest sterowana tyrystorem i jest w stanie błysnąć kilka krotnie po naładowaniu. Czy ktoś ma pomysł jak za pomocą tyrystora odciąć prąd z lampy tak by kondensator nie rozładował się do konca??
Pozdrawiam Pytanie o kit AVT-stroboskop do ustawiania zapłonu. Witam! Zakupiłem taki kit:
http://www.sklep.avt.com.pl/photo/_pdf/AVT2041.pdf
Zdawałem sobie sprawę że nie będzie to działać jak profesjonalna lampa stroboskopowa jednak miałem nadzieję że wieczorem coś tam da sie ustawić. Mimo to wczoraj po uruchomieniu układu napotkałem taki problem że po prostu czułość urządzonka jest zbyt duża. Dioda błyska jednak ze zbyt dużą częstotliwością, i jak sprawdziłem to prawdopodobnie reaguje na iskrę we wszystkich przewodach wysokiego napięcia, a co najmniej w dwóch. Okazało się że wcale nie trzeba owijać przewodu-sondy wokół przewodu WN a wystarczy go po prostu zbliżyc a dioda już błyska. Czy ktoś mogłby spojrzeć na schemat w linku i podpowiedziec jak zmniejszyć czułość lampki? A może wystarczyłoby przewód-sondę zrobić z przewodu ekranowanego? A jeżeli tak to ekran podłączyć do minusa bateryjki zasilającej czy do minusa akumulatora w samochodzie? stroboskop (świetlówka) help. barzdiej przydał by sie schemat tych prawdziwych stroboli- ppracujacych w dyskotekach. moc ok 2,5kW, kilkadziesiat Hz... i co najciekawsze aby uzyskać taką moc błysku nie trzeba dużych kondensatorów- kiedyś widziałem płytkę w takim urządzeniu i szczerze mówiąc jestem barzdo ciekaw jak to działa, bo na pewno nie na zasadzie takiej jak "zwykłe" stroboskopy
wiem ze lampy do tego robi firma HEIMANN- cy cus takiego- może bedą mieli jakaś aplikacje do swoich palników. ja tego producenta w internecie znależć nie mogłem... Licznik - Jak wykręcić? W jaki sposób zmienić przebieg?. Lukka -
I) Obrotomierze w niemieckich dieslach najcześciej biorą sygnał z alternatora , ponieważ w klasycznych dieslach bez elektroniki sterującej nie bardzo można wziąć sygnał z innego źrodła.
II) Inną metoda jest zczytanie sygnału z przewodu wtryskiwacza, a mianowicie:
1) wykonać cewkę, której rdzeniem będzie metalowy przewód idący do wtyskiwacza. Zmiana cisnienia w momencie wtrysku powoduje zmiane impedancji takiej cewki co z koleji powoduje powstanie sygnału elektrycznego.
2) podłączyć to pod obrotomierz i w zależności od typu obrotomierz od benzyniaka i przeskalować obrotomierz mechanicznie lub elektrycznie.
Taki system pomiaru stosowany jest w sprzęcie diagnostycznym do diesli.
Jak dobrze poszukacie, to na forum "elektroda" jest schemat budowy lampy stroboskopowej do benzyniaka - taki układ może posłużyć do budowy układu pomiarowego prędkości obrotowej.
III) Kolejny sposób to przymocowanie na kole pasowym małego magnesu neodymowego i umieszczenie w jego sąsiedztwie kontaktronu - jeśli zastosujesz obrotomierz elektroniczny (np. przemysłowy), to wystarczy to spiąć razem
Metod pomiaru prędkości obrotowej jest wiele - automatyka przemysłowa dostarcza wiele gotowych rozwiązań.
Pytanie, na ile jesteś zacięty w sobie by się w to bawić .
Pozdrawiam Kappa 2,0 20v - po remoncie silnika brak iskry co sprawdzić?. " />Witam, mam problem z kapiszonkiem, po szlifie wału i wymianie panewek i paru innych części nie chce zapalić wszystkie kostki podłączone ale niestety nie ma iskry - znaczy jest ale jakoś nieregularnie lampa stroboskopowa pokazuje 3 błyski w odstępie czasu jak kręcę silnikiem i wtedy próbuję zagadać ale wydaje mi się, że to nie jest prawidłowy zapłon. Wykręciłem świece i nie widzę żadnej iskry tylko świeca na 5 cyl. jest okopcona a inne mokre ale gołym okiem nie widzę iskry. ma ktoś może jakiś pomysł co mógłbym sprawdzić? lub jakieś schematy wiązek el. ewentualnie co tam jeszcze odpowiada za zapłon? Problem ze stroboskopem. " />Zasada działania stroboskopu wygląda m/w tak:
kondensator jest ładowany przez zasilacz albo przetwornicę podwyższającą napięcie,
po naładowaniu kondensatora część ładunku przepływa przez uzwojenie pierwotne cewki wysokiego napięcia, która wytworzy impuls potrzebny do zjonizowania gazu w lampie. Po wyzwoleniu impulsu kondensator rozładowuje się przez lampę.
Częstotliwość migania zależy od pojemności kondensatora, napięcia zasilającego, rezystancji układu zasilającego kondensator i progu zadziałania wyzwalacza.
Nie jestem pewien czy o taki stroboskop ci chodzi?
Tak czy owak bez ingerencji w układ elektryczny stroboskopu raczej się nie obejdzie.
Musiałbyś podać mi schemat tego układu, aby można było wymyśleć konkretne rozwiązanie. OPEL Corsa B nie laczy. weź uniwersalny kabel i wepnij sie bezpośrednio w sterownik, schemat znajdziesz w ad. Wystarczy ze masz zle zamontowane radio ,alarm lub inne cudo i bedziesz mial zaklucenia lini diagnostycznej.sprawdz uszczelke pod agregatem wtrysku, albo pod kolektorem ssacym, przez uszkodzenia tych uszczelek i zaciaganie lewego powietrza silnikami tymi zucalo ,oraz lekko falowaly obroty, zkrosuj w gniezdzie a-b ,wez lampe stroboskopowa i sprawdz ustawienie zaplonu. Wyłacznik czasowy. O ile w "zegarze" mechanicznym jest przekaźnik a nie układ styków zwieranych tarczą obrotową, to cewka tego przekaźnika zasilana jest choćby ze względów ekonomicznych napięciem przemiennym 230V. NIE DA SIĘ takim napięciem zasilać bezpośrednio diody wewnątrz struktury optotriaka bo scalek odleci w kosmos. Te 230V trzeba przed podaniem na optotriak obniżyć do wartości akceptowalnej przez scalaczek, mało tego - trzeba je wyprostować i wygładzić na tyle żeby nie było tętnień, które w rezultacie spowodują że lampa HQI teoretycznie zamieni się w stroboskop, a jeśli w optotriaku nie ma układu detekcji zera, to w "sprzyjających" warunkach efekty światło + dźwięk gwarantowane
Snubber tak jak piszesz powinno dać się obowiązkowo przy sterowaniu obciążeniem indukcyjnym, pozostała konstrukcja jest niewymagana jeśli zasila się diodę optotriaka wyprostowanym i nietętniącym napięciem.
Twoja rozwiązanie jest prawidłowe - nie mówię że nie, ale wymaga użycia jeszcze jednej rzeczy - zasilacza. W takim układzie całość wygląda następująco:
Tani chiński zegar do którego wpinamy stabilizowany zasilacz wtyczkowy np 12V, zasilacz ten z kolei zasila optotriaka - jak na schemacie jaki zamieściłeś, optotriak załącza Triak, a ten z kolei steruje lampą HQI. Działać musi, jednakże sam widzisz że daleko bardziej to skomplikowane niż założenie między zegar a lampe - przekaźnika z cewką na 230V.
Oczywiście najprościej jest wymienić "zegar" na jakiś konkretny model. FOTOCELA - Konstrukcja z Chip'a. " />Jednak myślę, że nie jest to wina diody, bo 1N4148 jest owszem, w pewnym sensie diodą prostowniczą (jak każda), ale głównie jest niskoprądową szybką diodą przełączającą (tak jak BAVP17) więc jest to raczej jak naj właściwszy zamiennik. Płytkę też już sprawdzałem kilka razy i jest OK. Tak samo tranzystory i kość. A test przeprowadzam błyskając wprost na fotodiody lampą z wykorzystaniem dwubłyskowego stroboskopu, a druga sterowana fotocelą lampa błyska mi kiedy ma ochotę. Raz na pirwszy, raz na drugi błysk, a czasem wcale (oczywiście uwzględniam czas potrzebny do naładowania sterowanej lampy). Mam wrażenie, że układ po serii 2 błysków się poprostu nie resetuje i dlatego wszystko się wali ale to chyba temat na forum elektroniczne
Gregorius korzystałeś z tego schematu http://www.chip.pl/arts/archiwum/n/articlear_77452.html ze strony chipa?
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plshirli.pev.pl
|
|
|