Strona główna
  łączeń baldaszkowy

kaniagostyn *UKS Kania Gostyń

Pobudka dla forum. Witam w niedzielę 9 maja. Dziś imieniny: Bożydara, Grzegorza i Katarzyny. W tej chwili w Warszawie pogodnie, temperatura wynosi 9 stopni. Słońce wstało 4:59, zajdzie 20:19, dzień będzie trwał 19:20. Czas na krotochwilkę, z teki mistrza JIS.

Bawidamek
Im bardziej żonę własną nudzę,
Tym lepiej bawię cudze.

Kwiaty i zioła, dedykuję Paniom uważającym że: najpiękniejsze są polskie kwiaty..., dzisiaj : łączeń baldaszkowy [Butomus umbellatus]


.
Oczko Huberta.
Hubert na niewielkiej powierzchni zgromadził bardzo dużą ilośc roślin wodnych

To prawda, z niezliczonych wypraw z Aurorą po stawach, rozlewiskach, mokradłach, śródpolnych oczkach, ciekach i innych dziwnych miejscach oraz ze sklepów ogrodniczych przywiozłem co nieco roślinności - w moim oczku i wokół niego rosną m.in.: czermień błotna (teraz pięknie kwitnie na biało), strzałka wodna (właśnie rozetkują), tułacz pstry (chyba wymarzł, bo nic nie puszcza, ale wciąż mam nadzieję ), niezapominajka błotna, tojeść (rozesłana i kropkowana), tatarak variegata, pałka (szerokolistna i miniaturowa), przewrotnik (kwitnie teraz na żółto), jeżogłówka (prawdopodobnie, bo dopiero wypuszcza pędy), krwawnica, przęstka posp., knieć błotna (w tym również kaczeniec odm. Alba), wywłócznik okółkowy, rogatek sztywny, moczarka kanad., mech zdrojek i jawajski, rzęśl, rzęsy (trójrowkowa i drobna), okrężnica bagienna, osoka aloesowata, pływacz posp., pistia, żabiściek pływający, wąkrotka, wgłębka wodna, mozga trzcinowata, sit, ponikło, kosaciec żółty, mieta wodna, grążel żółty, oczywiście lilie wodne i funkie oraz kilka niezidentyfikowanych jeszcze gatunków. Wkrótce będą jeszcze: rukiew wodna, rdest ziemno-wodny, rdestnica (przeszyta lub połyskująca), hiacynt, wierzbownica, łączeń baldaszkowy, rozpław sercowaty, turzyce i .................
oczko jurek 47. wykop zrobiłem 2008 i skalniak,głębokość120cm .Zdjęcie było robione tydzień temu jak przyjechał syn /z Lublina/no bo musiał obrobić żeby weszło,i nie zdążyłem uzupełnić wody a od napełnienia w kwietniu ubyło 10cm.Rosliny to pałka,tatarak nabyty ze stawu ,tatarak kupiony w paski,oczerety jeziornyi pręgowany,boberek,babka.wywłócznik brazylijski,dwa rodzaje lilii,grązel,moczarka, łaczeń baldaszkowy,mięta,trzy rodzaje traw ,sity,dwa rodzaje jaskrów,mam równiesz trawę jakby nitki wyrasta z podłoża5cmi się rozgałęzia i tak dalej jak drzewo genealogiczne ale to są cienkie nitki.10 karasi ,linek ikiełb
Nazewnicwo roślin. Słuchaj Antoni ,chciałem przemienić na języczek polski i teraz robię to dla Ciebie:
Wywłócznik okółkowy
Rzęśl wiosenna
Salwinia pływająca
Osoka aleosowata
Limnobium gąbczaste
Powtórka
Hiacynt wodny
Pistia osokowata
Przestka pospolita
Bobrek trójlistkowy
Kosaciec żółty
Kotewka-orzech wodny
Lączeń baldaszkowy
-
-
Turzyca nibyciborowata
-
Niestety do naukowców nie należę,jestem zwyklym praktykiem.
CO TO TAKIEGO???. 88(8) to Butomus umbellatus - łączeń baldaszkowy ,
a "nieb" to prawdop. Myosotis palustris - niezapominajka błotna.
Łączeń baldaszkowy - Butomus umbellatus. 1.

Co po zimie ?.
rybki dałem po zrobieniu oczka po około 20 dniach ale tak stopniowo wpuszałem nie odrazu 10 rybek na raz, wody nie podmieniałem tylko w lecie 2005.r wymieniłem wode 2 razy - zresztą musiałem bo miałem dziurki w folii. Dodam że oczko mam od lata 2005r. Roślinność prawde mówiąc miałem małą na dnie 2 kosze z liliami, z 40 pływających piscji czy pistij bo niewiem jak to się zwie i na półce z 4 doniczki jakiś tam roślinek różnych - wiem że to troche mało było :/ ale źle sobie oczko zaprojektowałem i mam małą półke Tak jak wspominałem raz musiałem już wode wymienić bo było totalne bagno i niewiem czy dało się jeszcze coś z tym zrobić aby woda stała się choć troszke przejżysta.
Mój plan na wiosne to gdy bedzie już z 10-15 st. wymienie 1/3 wody, podłacze filtr i wsadze do niego troszke torfu, na dno dam mały worek z torfem, po koło 3 tyg podłącze lampe co o tym sądzicie ? no i oczywiście muszę kupić jakieś roślinki bo teraz to tylko mam na dnie te 2 kosze z liliami.


Swoje ryby wpuściłem do oczka, po roku od jego uruchomienia. W tym czasie oczko z pełną obsadą roślin ok 15 szt (wśród nich Tatarak, Irys, Pałka wąskolistna, Pałka szerokolistna, Jeżogłówka gałężiasta, Oczeret jeziorny, Rdest ziemnowodny, Łączeń baldaszkowy, Żabieniec babka wodna, Strzałka wodna, Grybień biały, Grążel żółty) dojrzewało. Jak zorientowałem się że rośliny dobrze rosną, wtedy dopiero wpuściłem ryby.
Cały ten czas pracował strumień i filtr biologiczny własnej konstrukcji. Też miałem te problemy z glonami i też bawiłem się w chemię (aligicydy) do zwalczania glonów, jeszcze wtedy nie znałem wpływu kwaśnego torfu na oczko, a sterylizatorów UV jeszcze wtedy nie było w Polsce (11 lat temu). Z poradników była jedynie książka pt. "Woda ozdobą ogrodu" którą, nawiasem mówiąc, uważam za jedną z lepszych. Tak, że uczyłem się na własnych błędach. Też bawiłem się, w podmianę czy wymianę wody, szorowanie folii oczka szczotką ryżową i odmulanie dwa razy do roku.
Obecnie przeszło mi już to, na szczęście dla Mikro Jeziora Trzy lata po uruchomieniu oczka, zaniedbałem je totalnie, z powodu całkowitego braku czasu, pracuję w delegacjach, wpadałem do domu na kilka godzin i z powrotem w Polskę lub w Europę. Nie było zupełnie czasu na zrobienie czegokolwiek przy oczku, poza wrzuceniem worka 60 l. z kwaśnym torfem jak pokazały sie glony (już wtedy wiedzałem do czego może sie ten torf przydać).
Wyobraź sobie moje zdumienie kiedy następnego roku, Mikro Jezioro wyglądało fantastycznie. Rośliny rozrosły się, ryby ślicznie wybarwione, jednym słowem cudo nie oczko.
Od tamtej pory, odmulam oczko raz na kilka lat (4 do 5) i robię to jesienią, w połowie października, pozostawiam jedynie część osadów w strefie gdzie rosną grzybienie, czerpią z nich składniki pokarmowe.
W ubiegłym roku z powodu awarii filrta filtr i strumień nie pracowały cały sezon i nie miałem problemów z glonami, rośliny zrobiły "swoją robotę" na 100% normy. Do strumienia jedynie nalewałem wodę z wężem. Torf dodałem jedynie raz, właśnie wczesną wiosną. Filtr naprawię dopiero teraz, o ile oczywiście znaję na to czas.

Konkludując, stwierdziłem że czym mniejsza nasza ingerencja w biotop, jakim jest niewątpliwie nasz oczko, tym lepiej dla oczka. Poza tym przyroda nie lubi pośpiechu i wymaga czasu aby sama sobie poradziła z problemami, my jej w tym jedynie nie przeszkadzajmy. Zauważ że w maleńkich naturalnych oczkach w lasach czy łąkach nikt nie używa chemii, sterylizatorów UV, czy kwaśnego torfu. Oczka takie, same sobie radzą z glonami. Normalny wiosenny zakwit glonów zaniknie samoczynnie po kilku tygodniach, w momencie kiedy rosliny wodne rozpoczną pełną wegetację po zimie.
Co zrobić z mułem na dnie stawu i z metna wodą?.

Jakies trzy lata temu postanowilismy oczyścić i pogłębić staw. Zamówiliśmy ,,wedke'' i spychacz. Koles niby wywalił pełno tego mułu na brzeg, ale w stawie jest ciągle pełno mułu:/ i woda jest mętna w niektorych miejscach jest troche glebiej, ale na dnie jest muł.

To tak typowo po Polsku, najpierw się coś robi,a później się zastanawia jak to naprawić.

Po pierwsze, nie trzeba było wywalać mułu na sam brzeg stawu, a poza nasyp okalający staw. Muł to świetny nawóz, użyźnia ci staw w czasie deszczy, azotany spływają do wody. Co powoduje zakwity glonów i w połączeni z "koparkami" jakimi są karasie i karpie daje efekt mętnej wody.
Z tego samego powodu, nie powinno się nawozić łąki znajdującej się wokół stawu.


Staw jest juz odkryty... nie ma tyle trzciny.
Po drugie. Skoro ma to być staw rekreacyjny to niepotrzebnie zlikwidowałeś tak dużą ilość trzciny, to chyba jeden z lepszych z filtratorów wśród roślin wodnych.


W stawie pływa pełno drobnicy MILIONY karasiów podejrzewam, wpuściliśmy 500szt. karpia, chyba 200szt lina i pare amurów, ale nic z tych ryb nie widac... ;
I jeszcze jeden błąd. amury to ryby ciepłej wody, dobrze się czują jedynie w kanałach elektrociepłowniczych. Poza tym są roślinożerne i nigdy nie wiadomo jaka roślinka im zasmakuje w danej chwili lub w przypadku, kiedy skończy się im jedno źródło pokarmu, przerzucają się na inną roślinność.
W stawach które nie osiągnęły jeszcze tzw. równowagi biologicznej, a trwa to niekiedy i kilka lat w zależności od wielkości stawu, ilości i rodzaju nasadzonych w nim roślin, jakości i efektywności filtrów, oraz konsekwentnej i systematycznej kontroli jakości wody,suma długości wprowadzonych ryb nie powinna przekraczać 25 cm na każdy m² powierzchni stawu. Daje to rybom wystarczająco dużo przestrzeni do przystosowania się, wzrostu i rozrodu.
W kolejnych latach, gdy staw osiągnie w pełni zrównoważone warunki, można powiększyć obsadę ryb. Maksymalna, zalecana obsada ryb w stawach które osiągnęły równowagę biologiczną, może mieć w sumie 75 cm długości na każdy m² powierzchni. .


Chciałbym zlikwidować muł i jakoś wodę oczyscic czy cos. Mam zamiar powiekszyc staw ..teraz jest to 25mX55m. Niedaleko dzialki płynie struga ale jest niżej niz staw, takze opcja z przeplywem wody odpada ;/ Jakis 1km od dzialki plynie rzeka.
Każda ingerencja w naturalne cieki wodne wymaga pozwoleń wodno prawnych. Zastanawiam się, czy na to powiększenie nie potrzebne będą również pozwolenia z gminy.

Konkludując, proponuję obsadzenie brzegów roślinami okrywowymi, częściowo ograniczą spływ azotanów do wody.
W wodzie nasadzić, tylko z głową, rośliny strefy płytkiej, (łączeń baldaszkowy, żabieniec babka wodna, pałka, kosaciec żółty, oczeret jeziorny, jeżogłówka gałęziasta, strzałka szerokolistna, strzałka wodna) i bagiennej (tatarak, kaczeńce, czermień błotna, kroplik, kosaciec żółty, mięta nadwodna) kilkanaście roślin z liśćmi pływającymi (grzybień, rdestnica pływająca, grążel żółty, rdest ziemno wodny). I dopiero wtedy powinno się wprowadzić ryby. I to jest ten czwarty błąd.

Obecnie, proponuję drastyczne obniżenie obsady ryb.
Gdyby istniała możliwość ciągłej pracy pompy, to proponuję wybudowanie zagłębionego w gruncie, filtra biologicznego - wielokomorowego o dużej pojemności, lub stworzenie filtra glebowo - korzeniowego w formie strumienia.

Tak z ciekawości, podaj może parametry wody w stawie (pH, Tw, NO3 i NH3).
niewiem jakie rosliny mam sadzic na głebokość 1 m.
wykopałem sobie oczko w jesieni i teraz przychodzi czas sadzenia roślin a niewiem jak je dopasować ponieważ oczko w każdym miejscu ma taką samą głebkokść i niewiem jakie rośliny teraz zasadzić prosze o rade

Nie wiem jaką ilością folii dysponujesz, bo powinieneś teraz zrobić od południowo - zachodniej strony oczka , półki na rośliny (te rośliny dadzą trochę cienia oczku). Wyprofilowanie półek wiąże się w Twoim przypadku, z poszerzeniem oczka. Nie zaprojektowałeś ich wcześniej, niestety. Półki powinny być odpowiednio głebokie i szerokie, tak abyś mógł wstawić tam pojemniki z roślinami, lub nasadził rośliny bezpośrenio na półkach. W takim przypadku krawędzie półek, muszą być odpowiednio wysokie i szerokie tak żeby można było przed nalaniem wody, położyć na tych krawędziach kamienie i wyłożyć wnetrze półki jutą do której nasypiesz substrat pod rośliny. Po nasadzeniu roślin odcinasz nadmiary juty i układasz kamienie między posadzonymi roślinami a brzegiem na substracie, maskują folię. Ważną żeczą jest odpowiedni kąt nachylenia półek od strony oczka, dno półki powinno być wyżej niż od strony brzegu, chodzi o to aby rośliny wraz z substratem nie ssuwały sie do wnetrza oczka.
Muszą też mieć różne głebokości, począwszy od 10 cm a skonczywszy na 75 - 80 cm w zależności od potrzeb roślin. Głębokość mierzymy od lustra wody do powierzchni substratu którym wypełniasz półki lub stojące na nich pojemniki na rośliny. Na przykład dla roslin o głębokości sadzenia 10 cm, półka musi mieć dno na głębokości 30 cm, co daje nam 20 cm na substrat i 10 cm, to ta zalecana głębokość sadzenia. Załączam, na prędce wykonany, poglądowy rysunek wykonania półek.


Kliknij aby powiększyć.

Zasadą projektowania nasadzeń roślin nad oczkiem, jest takie posadzenie roślin, aby stanowiły one coś na krztałt tła sceny teatralnej. Masz tam trzy, czy cztery plany scenografii, to samo robisz przy obsadzaniu oczka. W praktyce wygląda to w ten sposób, że stojąc przed oczkem na jakimś wybranym przez Ciebie miejscu, nazwijmy je "widokowym", (z reguły to takie miejsce wybiera sie po stronie północnej, lub północno - zachodniej), widzieć będziesz w tle najwyższe rośliny np: drzewa lub krzewy rosnące jako tło za oczkiem (to bedzie 4 plan, najdalszy), następnie pałki, tatarak, oczeret jeziorny (to 3 plan). Teraz rośliny ciut niższe np. kępa kosaćców żółtych czy syberyjskich, jeżogłówki, łączeń baldaszkowy, kaczeńce itp. (to mamy już 2 plan). Na 1 planie będą rosły rośliny rosnące na samej granicy wody i brzegu, a rosnące na tle 2 planu np. czermień błotna, kroplik, rozpław sercowaty i inne do 50 cm wysokości, oraz rośliny pływające rosnące w oczku np. grzybień, grzybienczyk, rdest ziemnowodny, strzałka itp. Ważną sprawą są również boki tej "sceny teatralnej" jaką stanowi oczko, tam można posadzić pojednyncze kępy roślin, które bedą przyciągały nasz wzrok ciekawym pokrojem, barwą kwiatów czy ciekawymi liśćmi. Takimi roślinami może być np. klon japoński posadzony przy kaskadzie czy wodospadzie, lub lobelia z ciemno czerwonymi gronami kwiatów czy Tatarak zwyczajny odm. 'Variegatus' ma on ciekawe pionowe biało żółtawe pasy na liściach.
Jak już zrobisz to wszystko prawidłowo, to siadasz sobie na leżaczku z zupką chmielową i podziwiasz spektakl jaki wystawia Ci przyroda nad TWOIM oczkiem.

Myśle, że to na razie wystarczy, więcej na ten temat znajdziesz na mojej stonie w dziale Flora, tam znajdzesz te rośliny i zasady ich nasadzeń, a w dziake Technika --> Budowa oczka, też coś o tym przeczytasz. Link do strony jest niżej.

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • shirli.pev.pl


  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • gim12gda.pev.pl
  •  Menu
     : kaniagostyn *UKS Kania Gostyń
     : łączenie spółek spółek KSH
     : łączenie plików MP4 w jeden plik
     : łączenie paneli pomiędzy pomieszczeniami
     : łączenie kamieni zaprawą jaką
     : łączenie plików VOB w chaptery
     : Łączenie się z routerem z innego miejsca
     : łączenie Bebiko 1 i piersi u noworodka
     : Łączenie pionowe tabel w exelu
     : Łączenie napisów z filmem mpg
     : łączenie z Aresem ile to trwa
     . : : .
    Copyright (c) 2008 kaniagostyn *UKS Kania Gostyń | Designed by Elegant WPT