Strona główna
  Lawenda lekarska

kaniagostyn *UKS Kania Gostyń

Ból miesiązkowy - PILNE !! pomóżcie.... Powtarzające się bolesne miesiączki są sygnałem, że należy zgłosić się do ginekologa, by wykluczyć anomalie anatomiczne układu rozrodczego lub zmiany chorobowe. Najczęściej stawiane rozpoznania to: niedorozwój lub wadliwa budowa macicy, jej tyłozgięcie albo nadmierne przodozgięcie, endometrioza, mięśniaki macicy oraz przewlekłe stany zapalne narządów rodnych.
W wielu jednak przypadkach badanie lekarskie nie wykazuje odchyleń od normy, które usprawiedliwiałyby tego typu dolegliwości. Stwierdza się w takim przypadku pierwotne bolesne miesiączkowanie.
Najskuteczniejsze są leki przeciwbólowe z grupy niesterydowych przeciwzapalnych, które hamują produkcję prostaglandyn jak na przykład Ibuprom, Ketonal, Naproxen.
Nie poleca się preparatów kwasu acetylosalicowego (Asprocol, Polopiryna, Aspiryna), ponieważ mogą one zwiększyć krwawienie i przedłużyć czas jego trwania. Z leków homeopatycznych godne polecenia są: Actaea racemosa 9 CH oraz Colocynthis 9 CH.

Ze sposobów niefarmakologicznych skuteczne są masaże brzucha z zastosowaniem olejku lawendowego o silnym działaniu rozkurczowym. Dobrze jest też zacząć pić napary ziołowe z rumianku rzymskiego, liści malin lub mięty na 2-3 dni przed spodziewana menstruacją. Mają one łagodne działanie rozkurczowe.
Przy bolesnych miesiączkach ważna jest także odpowiednia dieta. Należy unikać potraw wzdymających, ostro przyprawionych, słonych i ciężkostrawnych oraz zrezygnować z mocnej kawy, herbaty i coca-coli na rzecz naparów ziołowych lub wody mineralnej.
Zapalenie pęcherza - Potrzebna szybka pomoc!. " />Tym może być spowodowane też zapalenie pęcherza. Jeśli chomik nie ma trudności z chodzeniem, nie jest osłabiony dotrze do wody. Jeśli jednak widzisz, ze jest zmęczony, nie porusza się tak jak powinien miseczka musi znajdować się bliżej chomisia.
Oby zdrowiał.

-- Aktualizacja postu --

Możesz też stosować napary z szałwii - koi i działa bakteriobójczo między innymi, dezynfekująco zadziała też babka lancetowa, podobnie lawenda lekarska - która oprócz wymienionych ma tez działanie bakteriobójcze, nada się łopian, macierzanka,choć nie będą już akurat tak skuteczne.

Najlepszy byłby rumianek.
jestem sobie ogrodniczka, mam nasionek poł koszyczka;]. Pachnie maciejka, ale wieczorami tak samo jak tytoń ozdobny Zdecydowanie lawenda pachnie uspokajająco do tego coś z ziół np szałwia lekarska albo kocimiętka (uwaga na koty uwielbiają jej zapach).Zresztą zapytaj w ogrodniczym coś napewno Ci doradzą.

Ja wczoraj wkopałam sobie w wielką donice, róże pnącą narazie wygląda zdechło ale mam nadzieje, że się przyjmie no i kolce odstraszą koty.
Czy mogę przesadzić lawendę lekarską imiętę pieprzową?. " />Witam,
W małej doniczce o wysokości 6cm a średnicy 10 mam dwie 13cm lawendy. Wydaje mi się że taka doniczka jest zbyt mała dla nich ponieważ rosła tam jeszcze jedna lawenda i uschła z nie wiadomego powodu. Czy powinienem je przesadzić do skrzynki balkonowej?

Posiadam też miętę pieprzową w skrzynce jednak jest ona wysiana gęsto i chyba przez to rosną bardzo powoli (najwyższa ma 4cm) obok zaraz rósł tytoń ozdobny który również baardzo powoli rósł(wyrwałem go już) a obok rosła pietruszka naciowa(też słaba). Na dodatek w skrzynce ziemia jest opadnięta to już całkiem jest mało miejsca dla roślin.
I znowu pytanie czy można przesadzić miętę do skrzynki?
Jakie zioła.... " />mogę jeszcze wysiać?
W poniedziałek zbuduję sobie niewielki inspekcik i chciałabym wysiać do niego różne zioła i później przepikować je na stałe miejsca. Wiem, wiem, na opakowaniach nasion jest napisane, kiedy je się sieje, tylko czy można te zasady trochę "nagiąć"?

Mam nasionka: estragonu, majeranku, szczypiorku czosnkowego, cząbru ogrodowego, lawendy, czerwonej bazlii, melisy lekarskiej, lebiodki pospolitej, mięty pieprzowej i tymianku właściwego

Ach, szukałam już wątków, ale podobnch nie znalazłam, jeśli coś przeoczyłam- przepraszam


Pozdrawiam!
Rebus anagramowy 103 (R). " /> Halinko nie doczekam do rana . Olśnienie przyszło w ciepłym łóżeczku !!!





LAWENDA LEKARSKA


/ http://gadar.pl/sklep/catalog/images/aaaaa/lawenda.jpg /
Rebus anagramowy 103 (R). " /> Hi, hi ... nie powiem ... też byłby ciekawy kanar

Poszukiwania były żmudne i choć przewijała się w nich często lawenda, nie było synchronizacji z mozgą . Dopiero po Twoim Jagódko życzeniu - "aromatycznych snów" (już w pozycji horyzontalnej ) dotarło do mnie, że chodzi właśnie o nią.

KANAR (Mozga Kanaryjska) + DALLAS + KEW + E (alf. Morse'a) --mix--> LAWENDA LEKARSKA


Widzę, że masz i białą ? Ślicznie się te obie barwy komponują

Jagódko, gratuluję 'chytrego' skonstruowania rebusiku i dziękuję za rozruszanie głowy
konwallia. Dobra, postanowiłam powiedziec o sobie więcej, żeby nie było...

Ambitna, błyskotliwa, cicha, dominantka, egoistka, flirciara, zGryźliwa, histeryczka, ignorantka, jadowita, kłótliwa, liberalna, marzycielka, nieustepliwa i nieufna, opanowana, przekorna, rozsądna, sympatyczna, tajemnicza, uparta, wrażliwa, złośliwa ...

Oto przewrotny alfabet prawie 23letniej skorpionicy...

Taki mój pokręcony charakter... a co lubię? Brukselki, pod każdą postacią, zieloną herbatkę z cytrynką, gorące, długie kąpiele o zapachu mleka z miodem, dobrą książkę, przy której potrafię zapomniec o całym bożym świecie (polecam Zolę), inteligentne rozmowy o życiu, literaturze, malarstwie, zapach bzu i konwalii, Kolonię i Paryż, malutkie francuskie miasteczka, języki romańskie, Simsy 2, park jesienią, długie zimowe wieczory, zapach palonych liści, marzenia, Irlandię, kolor żółty i brązowy, cynamon, zupę jarzynową własnej produkcji, chińskie jadło, Kubusia o smaku poziomkowym, chlebek sojowy, zielone oliwki, ser feta, kawę bez cukru ale z mleczkiem, buty na obcasie, płaszczyki do połowy uda, szczerośc, uczciwośc, poczucie humoru, muzykę elektroniczną, świężą pościel, odrobinę samotności, milczenie, jazdę na rowerze, morze, koncerty, profesjonalizm, mniszki lekarskie, kwitnący rzepak i lawendę ...

Czego nie lubię? Chamstwa, nietolerancji, nadużywania władzy, dłubania w grafice, wkuwania na pamięc, hałasu, obgadywania, odkurzania, zmywania naczyń, koloru różowego i fioletowego, irysów, telewizji, świeżych truskawek, wywyższania się, Pana Tadeusza, dwulicowości, wątróbki, kotletów sojowych, mleka, soku pomidorowego, braku zaufania, urzędów i ich papierkowej roboty, pracy na taśmie, pająków i wszelakich insektów, bałaganu, niezmytych naczyń, skąpstwa, prowadzenia samochodu, ostryg ...

Dobra starczy bo się rozpisałam i jeszcze wypaplam wszystko...

Wągry - domowe sposby. " />Robisz "Parówkę" potem zakładasz plaster nivea na wągry.(Przed tym możesz jeszcze powycisjkać trochę. Ja to robie w takich rękawiczkach) Później myjesz buźę Garnier Pure. <= to jest sposób pewnej osoby opisany na forum (już nie pamiętam na jakim ) który mi też pomaga.

PARÓWKA ODŚWIEŻY TWOJĄ CERĘ!
Para wodna otwiera pory skóry i pobudza w niej krążenie, przyspieszając tym samym wydalanie toksyn i nadmiaru tłuszczu wytwarzanego przez skórę. Regularnie stosowana parówka czyni skórę gładką, miękką w dotyku i jasną.
COŚ DOBREGO DLA (PRAWIE) KAŻDEGO
Czy każda kobieta, niezależnie od rodzaju cery, może stosowaćparówki? Tak, o ile jej cera nie ma skłonności do pękających naczynek krwionośnych. W tym wypadku nie wolno narażać skóry na gwałtowne zmiany temperatury. Największe korzyści jednak parówka przyniesie skórze tłustej i mieszanej - a taką nastolatki i młode kobiety mają najczęściej.
NIEZŁE ZIÓŁKO DLA TWOJEJ SKÓRY
Jeśli do wody dodasz odpowiednie zioła (w postaci naparu lub olejku eterycznego), wzbogacisz dobroczynne działanie parówki o dodatkowe właściwości, np. nawilżające lub kojące. Oto któtki przewodnik po najpopularniejszych ziołach do parówek:
1.rumianek pospolity - uspokaja podrażnioną skórę i działa przeciwzapalnie. Przynosi ukojenie cerze suchej i wrażliwej.
2.szałwia lekarska - ściąga pory i oczyszcza je z nadmiaru łoju. Idealna do skóry z trądzikiem.
3.dzika róża - łagodzi zaczerwienienia i nawilża skórę. Nadaje się także do skóry suchej.
4.tymianek pospolity - reguluje pracę gruczołów łojowych. Przy trądziku zmniejszy ilość zaskórników i zaleczy wypryski.
5.mięta pieprzowa - ożywia cerę przywracając jej ładny koloryt, i ściąga rozszerzone pory. Doskonała do cery tłustej i mieszanej.
6.bratek polny - łagodzi stany zapalne skóry z łojotokiem.
7.lawenda - oczyszca skórę z toksyn i działa tonizująco, a jej zapach odświeża i uspokaja.
8.skrzyp polny - przywraca ładny kolryt szarej, zmęczonej cerze, reguluje pracę gruczołów łojowych.
JAK PRZYGOTOWAĆ PARÓWKĘ?
Do miski z 3 litrami gorącej wody dodaj 2 szkalnki naparu z 10g ziół (5 herbatek fix) lub 5 kropli olejku eterycznego. Pochyl się nad parówką (40cm od powierzchni wody), nakryj głowę ręcznikeim i oddychaj ciepłym powietrzem przez 5-10 minut. Po zabie.

Teks z jakiejś gazety. (Też opisany na jakimś forum)
Ziola w gruncie na zime. " />Moja działka jest dosyć zimna i wietrzna, ale szałwia lekarska, mięty, cząber górski, tymianek, lubczyk , oregano, lawenda zimują bez specjalnych zabezpieczeń. Melisę i bazylię traktuję jako jednoroczne.
lawenda z szałwią, pietruszką i rumiankiem. " />Szałwia lekarska i lawenda to rośliny wieloletnie. Po pewnym czasie zajmą całą skrzynkę i wtedy naprawdę będą dekoracyjne. Dla pietruszki miejsca już nie będzie.
Pachnące byliny!. " />konwalie
piwonie
mydlnica lekarska
goździki pierzaste
naradka rojnikowa
lawendy
lepnica
fiołki
Panuj nad nerwami. Silne kłucie serca, niepokój, dławienie w gardle a badania nie wykazują nic niepokojącego. To znak, że dopadła nas nerwica serca.

Nerwica serca to dolegliwość psychiczna, którą jednak często mylimy z problemem kardiologicznym. Trudno jednak dziwić się ludziom, którzy na nią cierpią. Często chodzą od lekarza do lekarza zaniepokojeni swoim stanem, podejrzewając ciężkie schorzenie układu krążenia, zawał, astmę... Tymczasem lekarze niczego nie stwierdzają, a pacjent denerwuje się coraz bardziej.

Krótko mówiąc nerwica serca, czy raczej zespół Da Costy to raczej psychonerwica. Nazwa wzięła się od nazwiska amerykańskiego lekarza, który w czasie wojny secesyjnej opisał dolegliwości występujące u żołnierzy uczestniczących w walce - nazwał je zespołem drażliwego serca. Wyróżnił jej trzy główne objawy: duszność, kołatanie serca i ból w klatce piersiowej nasilający się zwłaszcza podczas wysiłku. Do tego dochodziły zawroty głowy, bezsenność. Jednak, gdy żołnierzy zbadano, nie wykryto żadnych chorób. Nie da się zaprzeczyć, że ta grupa była narażona na bardzo silny stres. Z czasem badania wykazały, że zespół objawów występuje nie tylko u żołnierzy.

Obecnie nerwicę serca określa się raczej jako chorobę ludzi wrażliwych i zestresowanych i wiąże się ją niekiedy z depresją, której towarzyszą napady panicznego lęku. Może mieć swój początek w szczególnie traumatycznym przeżyciu, czasem jest nim błędna diagnoza lekarska sugerująca realną chorobę serca. Niekiedy występuje okresowo, np., gdy nadchodzi czas egzaminów, ważne wydarzenia w pracy, wyzwanie, którego się obawiamy.

Jej objawy przypominają atak serca, chociaż wszystko i tak rozgrywa się w naszej psychice. Serce jest zdrowe, ale czujemy się tak, jakbyśmy mieli za chwilę umrzeć na zawał. Nerwica serca jest, więc niczym innym jak tylko zespołem objawów subiektywnych, za którymi nie kryje się żadne groźne dla życia zjawisko.

Choroba bez choroby

Gdy przy silnym stresie często doświadczamy kłucia w sercu, zawrotów głowy, kołatania, nierównego bicia serca, często myślimy, że jesteśmy ciężko chorzy. Tymczasem niekoniecznie musi tak być. Możemy cierpieć na coraz częściej występującą chorobę cywilizacyjną, jaką jest nerwica serca. Dotyka ona głównie ludzi młodych, między 20 a 30 rokiem życia. Chora jest psychika, a jednak objawy odczuwa ciało. Najbardziej charakterystycznym objawem jest przeszywające kłucie w sercu, często umiejscowione jakby na jego koniuszku. Serce bije mocniej niż zwykle, a czasem wręcz przeciwnie - sprawia wrażenie, jakby w ogóle bić przestało.

Coś nas ściska w gardle, ręce i nogi drętwieją, niektórzy odczuwają zimno. Mamy wrażenie, jakbyśmy nie mogli normalnie oddychać, nabrać powietrza, coś ściska w płucach. Do tego dochodzi pocenie się, zawroty głowy, dreszcze, a czasem omdlenie. Chorzy mają kłopoty ze snem, szybko się męczą. Po niewielkim wysiłku mają uczucie, jakby właśnie ukończyli maraton.

Istnieje pewien charakterystyczny objaw, który pozwala odróżnić nerwicę od np. nadciśnienia. W przypadku tego ostatniego ból w klatce piersiowej nasila się po wysiłku, w przypadku dolegliwości nerwicowych - nie tylko nie nasila się, ale potrafi zaniknąć, bo chory... przestaje się na nim koncentrować.

Jak sobie radzić?

Zanim zacznie się leczyć nerwicę serca, trzeba wykluczyć realne dolegliwości kardiologiczne. Trzeba zrobić badanie EKG oraz badania krwi i moczu, czasem tzw. badanie holterowskie. Ważne jest, by porozmawiać z lekarzem, który będzie interpretował nasze wyniki. Wywiad powinien rozwiać nasze obawy. Niektórzy boją się, że jednak są chorzy na serce i padli ofiarą niewłaściwej diagnozy. Jeśli się tego obawiamy, powinniśmy odwiedzić kilku lekarzy. Niepokój tylko pogłębi dolegliwości i to jego trzeba się go pozbyć. Gdy choroba o charakterze kardiologicznym zostanie już wykluczona, trzeba spróbować prostych sposobów - delikatnych, ziołowych środków na uspokojenie, np. naparów. Trzeba ograniczyć używki, które mogą przyspieszać tętno i wywołać w ten sposób napad paniki, co podwaja uczucie kołatania.


Melisa i gazetka

A jeżeli dolegliwości nie ustępują i nie potrafimy sobie sami z nimi poradzić, trzeba poszukać dobrego psychoterapeuty, bo to na szczęście on, a nie kardiolog powinien się zająć osobą z nerwicą serca. Zaparz ziółka na uspokojenie W łagodzeniu objawów nerwicy serca mogą pomóc zioła zmniejszające pobudliwość serca, np. herbata z melisy. Przydatne są też: rumianek, waleriana, kwiatostan głogu, korzeń arcydzięgla, kwiat lawendy.

Trzeba wsypać łyżeczkę ziół (najlepiej mieszanki różnych gatunków) do szklanki wrzątku, zaparzać pod przykryciem 30 minut i przecedzić. Szklankę takiego naparu trzeba pić na gorąco 2 razy dziennie. W aptekach są też dostępne bez recepty łagodne leki uspokajające na bazie ziół. Co piąty Polak (ok. 8 mln osób) cierpi na zaburzenia lękowe. Większość przypadków nie zostaje właściwie zdiagnozowana.

Rośliny miododajne.. " />Witaj na forum Zapraszam do aktwności
Robiłam kiedyś takie opracowanie do własnych celów. Myślę, że może się przydać, więc udostępniam


nazwa rośliny, okres kwitnienia kolor kwiatów i owoce

Drzewa miododajne

Ałycza (Śliwa wiśniowa) (Prunus cerasifera) IV białe, owoce żółte

Czeremcha późna (Prunus serotina) V-VI białe, wonne, owoce czarne kuliste

Głóg w odm. (Crataegus sp.) V białe lub różowe; ozdobne, jadalne, czerwone owoce

Jabłoń- wszystkie odmiany (Malus sp). IV-V różowe, białe, czerwone, pojedyncze lub pełne; jesienią ozdobne, jadalne, małe jabłuszka

Karagana syberyjska (Caragana arborescens) IV-VI żółte, owoce - suche strączki

Kasztanowiec biały (Aesculus hippocastanum) IV-V białe, różowe

Klon ginnala (Acer ginnala) V
 
Klon jawor (Acer pseudoplatanus)V zielonożółte, zwisające grona

Klon zwyczajny (Acer platanoides) IV zielonożółte, drobne

Lipa drobnolistna (Tilia cordata) VI-VII białe, pachnące, bardzo liczne

Lipa krymska (Tilia x euchlora) VII żółte

Lipa szerokolistna (Tilia platyphyllos ) VI żółte, pachnące

Robinia biała (Robinia pseudoacacia) V-VI białe w luźnych, zwisających gronach silnie pachnące

Sosna w odm. (Pinus sp.)
 
Sumak octowiec (Rhus typhina) VI-VII żółtozielone, amarantowe owocstany

Surmia zwyczajna (Catalpa bignonioides) VII-VIII białe w wielokwiatowych, dużych wiechach , owoc - długi strąk

Wierzby- wszystkie odmiany (Salix sp.) zwłaszcza wierzba Iwa (Salix caprea ) i jej odmiany  III-IV bazie

Wiśnia- wszystkie odmiany (Prunus sp.) V różowe, białe, pojedyncze lub pełne.

Krzewy miododajne

Berberys – wszystkie odmiany (Berberis sp.) V-V żółte, owoce czerwone

Bukszpan wieczniezielony (Buxus sempervirens). III-IV niepozorne, żółtozielone, pachnące

Dereń jadalny (Cornus mas) III-IV żółte, owoce drobne czerwone, jadalne

Forsycja pośrednia (Forsythia x intermedia) III żółte, bardzo wczesne, obfite kwitnienie

Irga – wszystkie odmiany (Cotoneaster sp.) V-VI białe, różowe lub czerwone, kuliste czerwone owoce

Lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia) VI-VII fioletowe

Leszczyna (Corylus sp.)  III-IV kwiaty męskie – zwisające kotki

Ligustr w odm. (Ligustrum sp) VI-VII białe, drobne

Mahonia pospolita (Mahonia aquifolium) IV-V żółte, dekoracyjne, granatowe owoce stanowią pokarm dla ptaków

Mącznica lekarska (Arctostaphyllos uva-ursi) V-VI kw. białe, zaróżowione, roślina lecznicza, zimozielona

Ognik szkarłatny (Pyracantha coccinea ) V-VI kw. białe, owce kuliste żółte, pomarańczowe, czerwone stanowią pokarm dla ptaków

Oliwnik wąskolistny (Elaeagnus angustifolia) VI-VII kw. srebrne, cała roślina srebrzyście zabarwiona

Ożanka (Teucrium chamaedryfolia) VI-VII kw. różowe, liście błyszczące, zimozielone

Pęcherznica kalinolistna (Physocarpus opulifolius) IV kw. białe, owoce suche, czerwone, szeleszczące

Pigwowiec japoński (Chaenomeles japonica) IV-V kw. czerwone, posiada żółte jadalne owoce

Porzeczka alpejska (Ribes alpinum) IV-V kw. zielonkawożółte

Porzeczka krwista (Ribes sanguineum) IV-V kw. czerwone

Szczodrzeniec rozesłany (Cytisus decumbens) V kw. żółte, płożący

Świdośliwa (Amelanchier sp.) IV-V białe, kuliste, jadalne owoce

Wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum) III-IV różowe (roślina trująca!)

Wrzosy (Calluna sp.) VIII-IX kw. różowe,, zimozielona krzewinka, kwasolubna

Żarnowiec (Cytisus) V kw. zółte

Byliny miododajne

Bodziszek w odm. (Geranium sp.) VI-VIII kw. fioletowe, różowe

Chaber górski (Centaurea montana) V-VII kw. niebieskofioletowe

Dzielżan ogrodowy (Helenium hybridum) VI-VII kw. żółte

Dzwonek w odm. (Campanula sp.) kw. białe, niebieskie, różowe – latem.

Głowienka wielkokwiatowa (Prunella grandiflora) VII-IX kw. lila, białe, różowe

Kocimiętka (Nepeta sp.) V-IX kw. niebieskie

Macierzanka (Thymus sp.) VI-VII kw. purpurowe, białe

Mikołajek płaskolistny (Eryngium planum) IV-V kw. niebieskie

Wielosił błękitny (Polemonium caeruleum) IV-V kw. niebieskie

Pysznogłówka ogrodowa (Monarda hybrida) VII-IX kw. różowe, purpurowe

I wszystkie zioła.

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • shirli.pev.pl


  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • revelstein.htw.pl
  •  Menu
     : kaniagostyn *UKS Kania Gostyń
     : Lawenda jak ją przetrzymać przez zimę
     : lawenda gdzie wsadzić w gruncie
     : Lawenda w od strony wschodniej
     : lawenda jaka doniczka
     : Lawenda - odżywki dla tej rośliny
     : Lawenda kiedy przycinać
     : Lawenda Projekt Murator
     : Lawenda czas od wysiewu
     : lawenda do wyszycia
     : Lawendowe dekoracje
     . : : .
    Copyright (c) 2008 kaniagostyn *UKS Kania Gostyń | Designed by Elegant WPT